Fantastisk aftenauktion 26. november 2019: 95 numre solgt. Vurdering af disse 28.304.000 kr. Hammerslag 47.982.000 kr. Der er nok at smile ad. Et hammerslag på 31,5 mio. kr. smitter naturligvis af på alle i huset. Også på Bent. Foto: Niels Lyksted. Det er hammer, hammer fedt, har Jesper sikkert sunget inde i sit eget hoved. Foto: Niels Lyksted. Ifølge Bruun Rasmussens egen optælling skulle 308 være kommet inden for til auktionen. En stor del forsvandt igen, umiddelbart efter hammerslaget på Hammershøi. Fotos: Niels Lyksted. Fra venstre Ilsted, Holsøe og fire Hammershøi. Priser efterfølgende. Tv. husets direktør Jakob Dupont. Foto: Niels Lyksted. Hammershøi: Akademitegning efter gipsafstøbning af Antinoos. 48 x 40 cm. Vurdering 100.000-150.000 kr. Hammerslag 650.000, auktionens 5. dyreste. Auktionens næsthøjeste hammerslag på 4,3 mio. kr. kom på Hammershøis Nøgen Kvindelig Model fra 1886. 67 x 36,5 cm. Foto: Niels Lyksted. Anna Anchers Den røde stue på Amalievej er fra 1900 og skiftede ejer ved 550.000 kr. 70 x 55 cm. Foto: Niels Lyksted. Af auktionens 10 dyreste var de 9 af danske malere. Tredjedyreste blev Den hellige Ferdinand III af Kastilien. Bartolomé Esteban Murillo, dennes kreds, 17. årh. Usigneret. 170 x 114 cm. Vurdering 150.000-200.000 kr. Hammerslag 2.000.000. Nogen vidste åbenbart noget, andre ikke vidste. En af dem var den unge mand på trappen, herunder. Frederik og Jakob har kontakt med bydere. Hammershøis bror, Svend Hammershøi, som selv var maler og kunsthåndværker, malede Vilhelm Hammershøi i 1892. 36 x 48 cm. Vurdering 600.000-800.000 kr. Hammerslag 900.000 kr. Foto: Niels Lyksted. Højeste bud 3.200.000 kr. står der. Og mere blev det ikke til, hvorfor det blev trukket tilbage, det eneste af de 5 Hammershøi. Vurdering 4.000.000-5.000.000 kr. Hvide døre. Interiør fra Strandgade 25. 1913. 45 x 40 cm. Solgt på malerens dødsboauktion 30. oktober 1916 på Charlottenborg for 2.500 kr. Bruun Rasmussen 18. november 2008 for 600.000 kr. Senest solgt hos Sotheby's i 2017 for £200.000, lige under 1,7 mio. kr. med daværende kurs. Foto: Niels Lyksted. Franziska, der nede på første række, er det ikke ... Foto: Niels Lyksted Manden i sort overvågede salen under hele auktionen. Det var en ekstravagt huset havde indkaldt pga. de mange store værdier. Han holdt også vagt ved alle eftersynene. Men det er ikke ham, fotografen zoomer ind på, selv om det ser sådan ud, det er Hammershøi bag ham. Vinterbilledet er af Brendekilde, men det blev ikke solgt, ingen bød mindsteprisen på 80.000 kr. Carl Holsøe: Interiør med kunstnerens hustru med håndarbejde ved vinduet. 71 x 73 cm. Vurdering 200.000-300.000 kr. Hammerslag 600.000 kr. Et tilsvarende motiv af Holsøe nåede 470.000 kr. 63 x54 cm. Foto: Niels Lyksted. Peter Ilsted. Solskin i stuen. Datteren Ellen pianoet. Uden årstal. 59 x 55 cm. Hammerslag 350.000 kr. Foto: Niels Lyksted. Er vi færdige, spørger Kasper. Det var vi ikke, der kom 20.000 oveni. Vurdering 20.000-30.000 kr. Hammerslag 260.000 kr. Birte Stokholm fik slutbud på den dyre Hammershøi. Julie Arendse Voss, herunder, bød med til det næstsidste. Fotos: Niels Lyksted. Jakob Dupont brugte også mobilen flittigt. Foto: Niels Lyksted Alexa Bruun Rasmussen efter hammerslaget på 31,5 mio. kr. Foto: Niels Lyksted. Hen mod slutningen af auktionen blev der budt og budt på dette 1600-tals Rubens Skole. Vurderet til 15.000-25.000 kr. Først ved 300.000 kr. stoppede buddene. Mysteriet omkring Carl Larssons udgåede akvarel Herover fotograferet ved eftersynet.
Kunstnyt.dk 27. november 2019 Se alle hos Bruun Rasmussen. |